Leczenie migreny botoksem. Czy to działa?

Migrena, czyli bardzo silne, nierzadko uniemożliwiające normalne funkcjonowanie bóle głowy, to przypadłość, która dopada wiele osób. Migrenę trudno wyleczyć, ale można sobie z nią poradzić. Jak w leczeniu migreny sprawdza się botoks? Odpowiadamy i zapraszamy na konsultację w Klinice Marusza (Warszawa Wola)!

Bóle migrenowe, jeśli już nas dopadną, mają charakter powracający i mogą zdarzać się w regularnych odstępach. Często ta przypadłość wyłącza nas z życia rodzinnego i zawodowego na kilka dni w miesiącu. Migrena zwykle przychodzi nie w porę. Ważne spotkanie, wyjazd, wakacje, termin zakończenia projektu. Ta zbieżność nie jest przypadkowa, ponieważ stres jest jednym z czynników, który może wywoływać ataki migreny.

Leczenie farmakologiczne może mieć skutki uboczne i co istotne, nie zawsze jest w 100 proc. skuteczne. Wielu pacjentów próbowało już wszystkiego i zdają się tracić nadzieję, że od migreny można się uwolnić. Czy rozwiązaniem w leczeniu migreny może być botoks?

W migrenę botoksem – jak to działa?

Pochodzenie bólów głowy może być różne –  jeśli ból pojawia się nagle, nie występował wcześniej, zawsze należy udać się po poradę do lekarza. Jeśli jednak migrena towarzyszy nam od lat i próbowaliśmy właściwie wszystkiego, a dodatkowo żyjemy w sporym stresie, intensywnie pracujemy i czujemy się obciążeni, bardzo prawdopodobne, że bóle głowy mają podłoże napięciowe.

W takim wypadku zabieg z użyciem botoksu, a więc toksyny botulinowej, może przynieść znaczącą, długotrwałą poprawę i zapobiegać występowaniu ataków migreny.

Jak działa botoks w przypadku migreny?

W czasie konsultacji lekarz określa, które partie mięśni głowy uciskają, ugniatają lub w inny sposób drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę. Preparat wstrzykiwany jest punktowo w wybrane miejsca, powodując trwały efekt rozluźnienia i przeciwdziałając skurczom, które uciskają na zakończenia nerwowe.

Leczenie migreny botoksem – ile trwa zabieg

Zabieg trwa około kilkunastu minut, jest bezbolesny, nie pozostawia śladów, ani nie powoduje zasinień. Natychmiast po wykonaniu zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności.

Leczenie migreny botoksem – jak długo otrzymuje się efekt?

Standardowo zabieg należy wykonywać 2-3 razy w roku, ale kwestie tę warto omówić indywidualnie z lekarzem.

Leczenie migreny botoksem – czy jest skuteczne?

Botoks jest bardzo skutecznym środkiem w przypadku migreny. 8 na 10 pacjentów potwierdza, że zabieg w znaczący sposób poprawił jakość ich życia. U ponad połowy pacjentów ataki migreny ustają zupełnie, w przypadku pozostałych ich częstotliwość i siła znacznie spadają.

Zmagasz się z migreną? Umów się na konsultację w Klinice Marusza w Warszawie, ul. Jana Kazimierza 11 B i pozbądź się problemu! Tel. 602 573 788

Masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania botoksu? Przeczytaj nasz artykuł, w którym rozprawiamy się z popularnymi mitami!

facebook instagram youtube
open

Ważne informacje dla pacjentów kliniki w związku z pandemią COVID-19! Więcej >>