bruksizm

Bruksizm, zgrzytanie zębami – przyczyny, leczenie

Bruksizm, zgrzytanie zębami to dolegliwość związana z nadmierną aktywnością mięśni odpowiedzialnych za żucie (mięśni żwaczy), która prowadzi do zaciskania szczęki, zgrzytania zębami, oraz ma poważne konsekwencje: zdrowotne i estetyczne. Czy bruksizm można wyleczyć?

Bruksizm oprócz tego, że jest nieprzyjemny dla osoby dotkniętej tą dolegliwością, przeszkadza otoczeniu. Zgrzytanie zębami, oprócz chrapania, jest jednym z objawów, które najbardziej irytują.

Zobacz też: 7 faktów i mitów na temat botoksu

Bruksizm zmienia rysy twarzy i sprawia, że jesteśmy często negatywnie postrzegani przez innych ludzi (odpowiada za to masywna dolna szczęka, często nieproporcjonalna dla całej twarzy), ale także może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Bruksizm – konsekwencje

Boli Cię głowa, miewasz migreny, napinasz mocno kark, bolą Cię plecy, a Twój dentysta alarmuje, że zęby się ścierają? To wszystko mogą być konsekwencje bruksizmu! Jakie jeszcze objawy daje bruksizm? Nieleczony bruksizm powoduje problemy z dziąsłami, problemy ze wzrokiem lub słuchem, a nawet ograniczenie ruchomości głowy! Nie lekceważ tego schorzenia, bo konsekwencje mogą być poważne.

Bruksizm, zgrzytanie zębami – leczenie

Ponieważ trudno jednoznacznie określić przyczyny bruksizmu, leczenie bywa trudne. Często lekarze zalecają relaks, odpowiednie nakładki na zęby, zmianę stylu życia. Są to jednak zalecenia na tyle szerokie, że wielu pacjentów nie jest w stanie się do nich zastosować, a nawet jeśli się starają, efekty i tak nie są zadowalające.

Co medycyna estetyczna proponuje w terapii bruksizmu i zgrzytania zębami? Leczenie za pomocą botoksu. To bardzo skuteczna terapia dającą błyskawiczne efekty!

Bruksizm – leczenie botoksem, efekty i zalecenia

Ponieważ bruksizm zmienia rysy twarzy, leczenie za pomocą botoksu, który osłabia nadmiernie aktywne mięśnie żwacze, prowadzi do wyszczuplenia twarzy i nadania jej korzystnych proporcji. Efekty metamorfoz naszych pacjentów zobaczysz w naszej galerii. Zobacz jak dobre rezultaty można osiągnąć!

Zobacz też: Wyszczuplanie twarzy – jakie zabiegi warto wykonać?

Leczenie bruksizmu botoksem to także oczywiście pozytywne konsekwencje zdrowotne. Ustępuje wiele objawów związanych ze zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki, a pozostałe objawy (np. ścieranie się zębów), zostaje zatrzymanych. Terapia botoksem jest bezpieczna i stosowana w medycynie od lat. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy – zwykle zalecamy powtarzanie zabiegu co 6 do 8 miesięcy.

facebook instagram youtube
open

Ważne informacje dla pacjentów kliniki w związku z pandemią COVID-19! Więcej >>