Lipoliza iniekcyjna – usuwanie tkanki tłuszczowej

Lipoliza iniekcyjna to likwidowanie tkanki tłuszczowej poprzez podawanie za pomocą iniekcji preparatu, który rozpuszcza miejscowo tłuszcz. Zabieg można porównać do łagodnej liposukcji choć nie jest tak inwazyjny.

Usuwanie tkanki tłuszczowej – czym jest i jak działa lipoliza iniekcyjna?

Lekarz podaje miejscowo preparat, który powoduje kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe otwierają się, a uwolniony z nich tłuszcz drogami chłonnymi dostaję się do wątroby i tam zostaje rozłożony. Następnie wydalamy go z organizmu. Tak następuje usuwanie tkanki tłuszczowej.

Na jakie obszary stosuje się lipolizę iniekcyjną?

Lipoliza iniekcyjna ma przede wszystkim na celu  usunięcie miejscowo nagromadzonej się tkanki tłuszczowej. Miejsca gdzie najlepiej sprawdza się zabieg to:

  •  podbródek
  • “oponka” na brzuchu
  • tłuszcz na udach “bryczesy”, zbyt duże uda
  • tłuszcz nad kolanami
  • wałeczki nad biodrami “love handles”
  • tłuszcz na pośladkach, zbyt grube pośladki
  • poduszeczki tłuszczu okolicy pach
  • modelowanie sylwetki
  • ginekomastia męska

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej?

Zabieg wykonuje tylko lekarz, z którym przed zabiegiem omówisz szczegółowo plan leczenia, dobranie dawki preparatu oraz miejsca ich podania. Potem doktor nakłada krem znieczulający aby zminimalizować uczucie bólu i zapewnić Ci komfort podczas zabiegu. Następnie wprowadza preparat za pomocą iniekcji w równych niewielkich odstępach. Usuwanie tkanki tłuszczowej jest zabiegiem wykonywanym przez lekarza, jest w pełni bezpieczna i nie wymaga przygotowania pacjenta w domu.

Jak postępować po zabiegu?

Po wykonanym zabiegu w miejscach podania preparatu pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Można również odczuwać ból, napięcie skóry i lekkie ciepło. Jest to związane z wytworzeniem się miejscowego stanu zapalnego, a objawy ustępują w kilka dni po zabiegu. Nie zaleca się stosowania leków przeciwzapalnych aby nie zniwelować efektu zabiegu. Po zabiegu lipolizy zalecane są masaże limfatyczne w celu łatwiejszego pozbycia się komórek tłuszczowych drogami chłonnymi.

Kiedy możesz spodziewać się efektów zabiegu?

Efektem zabiegów jest utrata ok 5 cm w obwodzie w miejscu obstrzyknięcia. Aby uzyskać zamierzony efekt należy powtórzyć procedurę ok 3-4 razy. Odstępy pomiędzy zabiegami nie powinny być krótsze niż 3 tygodnie. W przypadku okolic gdzie tkani tłuszczowej jest mniej wystarczą 2-3 zabiegi.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność wątroby lub nerek, ostre infekcje, ciąża i okres karmienia piersią. Kuracji nie przeprowadza się również u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca lub metalowymi implantami.

Komu zalecana jest terapia?

Usuwanie tkanki tłuszczowej – lipoliza  to zabieg wykorzystywany w leczeniu otyłości, usuwaniu powierzchniowych złogów tłuszczu, cellulitu, ubogiej mikro-cyrkulacja i dotlenienia tkanek. Efektem zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej w miejscach gdzie nigdy nie zniknie poprzez stosowanie diety czy intensywne ćwiczenia. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny dlatego też pacjentki wybierają go częściej niż bolesną i kosztowną liposukcję.