Skuteczne sposoby na pozbycie się zmarszczek na czole, wokół oczu (kurze łapki), ust (zmarszczki palacza), na bocznej części policzka i na nosie (królik)
Piękna i młoda skóra to bez wątpienia obiekt pożądania ludzi na całym świecie. Niestety wraz z upływającym czasem oraz pozostałymi czynnikami mającymi degradujący wpływ na skórę twarzy, pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek. Trudno zatrzymać ten biologiczny proces, który jest naturalnym następstwem wieku, natomiast można skutecznie z nim walczyć, aby opóźnić powstawanie zmarszczek lub znacznie je zredukować. Wielu osobom szczególnie przeszkadzają zmarszczki na czole, które są bardzo widoczne i pojawiają się stosunkowo szybko po przekroczeniu określonej bariery wiekowej. Skąd biorą się zmarszczki na czole i w innych miejscach twarzy i jak skutecznie z nimi walczyć?
Od czego robią się zmarszczki na czole?
Zmarszczki na czole należą do zmarszczek mimicznych, które powstają na skutek intensywnej pracy mięśni twarzy. Mimika twarzy powoduje, że skóra w newralgicznych miejscach na przemian załamuje się i wygładza, co doprowadza do powstawania zmarszczek. W ciągu całego dnia towarzyszy nam wiele emocji takich jak radość, gniew, smutek, złość, zdziwienie, skupienie, a reakcje te wprost odbijają się na naszej twarzy. Do zmarszczek mimicznych należą także te tworzące się wokół ust, oczu, na bocznej części policzka, czy nawet na nosie. Zmarszczki mimiczne to jedne z tych niedoskonałości, które mogą uwidocznić się najwcześniej – nawet pomiędzy 25., a 30. rokiem życia, szczególnie u osób bardzo ekspresyjnych. Wciąż powtarzane te same emocje doprowadzają w końcu do przerwania konkretnych włókien kolagenowych i powstawania oraz pogłębiania się zmarszczek mimicznych na czole i nie tylko. Drobne zmarszczki to nic złego. Warto jest jednak mieć ich niewiele, po to by czuć się lepiej i młodziej. Zabiegi je redukujące są w zasięgu finansowym każdego z nas.
Jak pozbyć się zmarszczek na czole?
Najlepszym sposobem na trwałe i skuteczne pozbycie się zmarszczek na czole, wokół oczu, ust, na bocznej części policzka czy na nosie są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zabiegi te są obecnie bardzo bezpieczne, pod warunkiem, że zostaną wykonane przez lekarza w profesjonalnym gabinecie. Efekty zabiegów (niezależnie od wykonanego) widoczne są od 14 do 21 dni po ich zrobieniu.
Redukcja zmarszczek na czole w Warszawie dostępna jest w co najmniej kilku skutecznych wariantach:
- Niechirurgiczny Lifting Twarzy –to kompleksowy zabieg, który pozwala na pozbycie się zmarszczek, przywrócenie owalu twarzy, odzyskanie jej dawnej gładkości i sprężystości oraz ogólną poprawę wyglądu. Taki Lifting ma przede wszystkim działanie odmładzające, dobrze wpływające na poczucie własnej wartości. Za jego pomocą można, jeśli chcemy delikatnie poprawić rysy twarzy. Ingerencja podczas niechirurgicznego liftingu jest na tyle subtelna, że uzyskany efekt jest bardzo naturalny, na czym zależy wielu pacjentom. Lifting bez skalpela wykonywany jest przy pomocy botoksu (toksyny botulinowej), którego wstrzyknięcie zajmuje jedynie 5 -15 minut oraz kwasu hialuronowego, mezoterapii i stymulatorów tkankowych, gdzie zabieg może zająć od 30 min do 3 godzin. Po zabiegu pacjent zauważa pierwsze efekty już od 14 do 21 dni.
- Usuwanie zmarszczek botoksem (toksyną botulinową) – zabieg ten polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A w określone miejsce na twarzy. Dawkę preparatu dobiera indywidualnie lekarz pod kątem konkretnego pacjenta. W efekcie dochodzi do rozluźnienia określonej partii mięśni i tym samym wygładzenia zmarszczek. Efekty są widoczne od 4 do 6 miesięcy po podaniu toksyny botulinowej. Zabieg trwa maksymalnie kwadrans i nie wymaga żadnych przygotowań. Rekonwalescencja nie jest konieczna – pacjent od razu może powrócić do wykonywania swoich codziennych czynności. Należy wiedzieć, iż obecnie jest na rynku wiele toksyn botulinowych od wielu producentów i czas ich działania oraz efekt może być różny. Te tanie z reguły działają krótko lub są mało skuteczne. Toksynę botulinową zgodnie z polskim prawem może podawać tylko lekarz.
- Usunięcie zmarszczek przy pomocy: kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego czy stymulatorów tkankowych.
- Używane do tego kwasy hialuronowe mają różną gęstość, usieciowanie, zdolność do unoszenia tkanek, zdolność do chłonięcia wody i czas utrzymywania się w miejscu podania. Redukcja zmarszczek kwasem hialuronowym – zabieg z kwasem hialuronowym skutecznie przywraca skórze twarzy jędrność i sprężystość. Kwas hialuronowy występujący w organiźmie również w naturalny sposób spłyca istniejące już zmarszczki mimiczne. Zabieg tego rodzaju nie należy do skomplikowanych, jednak warto poprzedzić go kompleksowym medycznym wywiadem. Zabieg, polega na miejscowym podaniu preparatu, który naprawia skórę w miejscu podania, w ten sposób likwidując lub spłycając zmarszczki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Preparat zawierający kwas hialuronowy, podaje się płytko podskórnie lub śródskórnie, w zależności od produktu. Rodzaj użytego kwasu hialuronowego ma zatem znaczenie. Preparaty te znacząco poprawiają kondycję skóry i stan jej nawilżenia.
- Osocze bogatopłytkowe, uzyskiwane jest od pacjenta. Warto jest zwrócić uwagę na sterylność jego pobrania i podania Tu liczy się dobra wirówka o stałej prędkości oraz zastosowane filtry do uzyskania osocza bogatopłytkowego. Podaje się je płytko podskórnie lub śródskórnie. Osocze według polskiego prawa może podawać tylko lekarz.
- Stymulatory tkankowe, warto wiedzieć, że sama nazwa nie powoduje, że preparat działa. Należy stosować tylko takie stymulatory, które mają rejestrację medyczną, czyli są przebadane również w kierunku niepożądanych działań i które mają udokumentowane badaniami klinicznymi działanie. Efekt ich ma polegać na stymulacji fibroblastów skóry do produkcji kolagenu i elastyny oraz poprawy unaczynienia skóry. Wśród stymulatorów tkankowych do najskuteczniejszych należą preparaty zawierające hydroxyapatyt wapnia.
Warto spytać lekarza o preparaty, które zamierza podać. Żyjemy w czasach podróbek. Preparat, który wygląda jak oryginał, nie musi być tym co udaje!
Zapobieganie zmarszczkom na czole, wokół ust, oczu na bocznej części policzka oraz na nosie.
Aby zapobiegać zmarszczkom na czole, wokół oczu, ust, na bocznej części policzka oraz na nosie, warto wprowadzić kilka zmian do swojej codziennej rutyny. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, nie tylko latem, ale także zimą. Woda wiąże się z kolagenem i kwasem hialuronowym, co pomaga w wypełnianiu zmarszczek. Dobrze nawilżona skóra od razu staje się bardziej jędrna i promienna. Kolejnym sposobem na walkę ze zmarszczkami na czole jest zdrowa dieta, zawierająca dużo warzyw i owoców z wartościowymi witaminami. Kolejnym elementem walki ze zmarszczkami jest stosowanie na twarz kremów z wysokim filtrem UV. Promienie słoneczne znacznie przyspieszają starzenie się skóry i pojawianie się zmarszczek. Są odpowiedzialne za uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych, naczyń krwionośnych oraz funkcji tkanki łącznej. Aby zachować gładką skórę na dłużej warto także rzucić nałogi, szczególnie palenie papierosów, ponieważ nikotyna utrudnia przepływ krwi w skórze, która nie otrzymuje odpowiedniej dawki tlenu oraz witamin pobudzających produkcję kolagenu. Skutecznym sposobem na młodszy wygląd jest także wykonywanie regularnego masażu całej twarzy. Warto w tym celu wykonywać okrężne ruchy palcami od dołu twarzy do góry, stosując ruchy uciskowe.
Jakie witaminy na zmarszczki na czole, wokół oczu, ust, bocznej części policzka i na nosie?
Aby zatrzymać postępujący proces powstawania zmarszczek zalecane jest:
- Prawidłowe nawodnienie organizmu: Pomaga to w utrzymaniu elastyczności skóry.
- Zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce: Dostarcza ona cennych witamin, które wspomagają kondycję skóry.
- Stosowanie kremów z filtrem UV: Chroni to skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
- Rzucenie nałogów, takich jak palenie papierosów: Poprawia to przepływ krwi w skórze.
- Regularny masaż twarzy: Wspomaga to utrzymanie jędrności skóry.
Warto również wspomnieć o znaczeniu witamin w procesie zapobiegania powstawaniu zmarszczek
Warto wykorzystywać różnorodne witaminy przyjmowane razem z pokarmem, ale nie tylko:
- Witamina C – witamina ta ma silne właściwości antyoksydacyjne, a ponadto skutecznie spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę, spowalniając procesy starzeniowe skóry. Witamina C obecna jest w brokułach, papryce, kalafiorze, brukselce oraz cytrusach. Można ją także suplementować. Witamina C sprzyja także wchłanianiu się żelaza, które sprawia, że skóra wygląda zdrowo i promiennie.
- Witaminy z grupy B (B2, B3, B5) – witaminy te kolejno kontrolują regenerację skóry, mają właściwości łagodzące i nawilżające, a także łagodzące i kojące, szczególnie po oparzeniach słonecznych. Jedząc rośliny strączkowe, wątrobę wołową i wieprzową oraz banany, brzoskwinie i szpinak można dostarczyć do organizmu duże dawki witamin z grupy B.
- Witamina E – ma ona szczególne znaczenie podczas walki ze zmarszczkami na twarzy. Witamina E jest odpowiedzialna za wiązanie wody, dzięki czemu skutecznie spłyca istniejące zmarszczki i hamuje powstawanie kolejnych. Witamina tę można znaleźć w oliwie z oliwek, orzechach laskowych, migdałach, oleju słonecznikowym i kiełkach.
- Witamina A – bardzo dobre działanie na skórę twarzy ma także witamina A w postaci retinolu. Ma on działanie przeciwstarzeniowe, a także wspomaga usuwanie przebarwień i regulację wydzielanego przez skórę sebum. Witamina A jest obecna w tranie, podrobach, żółtku jaj, marchwi, jarmużu oraz szpinaku i dyni.
Pamiętać należy, że jedną z form podania Witamin czy mikroelementów potrzebnych nam do lepszego wyglądu, czy sprawnego funkcjonowania jest forma wlewów dożylnych (www.klinikakroplowkowa.pl). Ten sposób podania pozwala nam w sposób szybki osiągnąć wysokie stężenie we krwi interesujących na Witamin. Kroplówki takie powinny być podawane pod nadzorem lekarza, na sali monitorowanej, czystej mikrobiologicznie.