Czy kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny?

Proces starzenia szczególnie źle znoszą kobiety. Wiąże się to bowiem z pojawianiem się zmarszczek, utratą elastyczności, jędrności i nawilżenia skóry. Aby poprawić swój wygląd często decydujemy się na różne zabiegi poprawiające naszą urodę. Czy wiemy, jakie metody umożliwiają bezpieczne upiększanie ciała?

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego

Jedną z metod uważaną za bezpieczną są zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest bowiem substancją obecną w organizmie ludzkim, która jest zupełnie nieszkodliwa. Co więcej, badania dowiodły, że starzenie się skóry jest związane z jego utratą, co sprawia, że tym bardziej go doceniamy.

Kwas hialuronowy – czy rzeczywiście nie szkodzi?

Jak się okazuje szkodliwość kwasu hialuronowego jest oceniania pod katem procesu powstawania, techniki podania oraz reakcji preparatu na skórę. Kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka i bakterii. Produkuje się go z bakterii „Streptococcus equi”, otrzymywany jest na bazie fermentacji bakteryjnej. Kwas hialuronowy wytworzony w ten sposób jest bezpieczny, jeśli jest odpowiednio oczyszczony z bakterii, które go wyprodukowały.

Zobacz też: Na czym dokładnie polega wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym? 

Dlatego tak ważne jest aby wybierać kwas hialuronowy tylko renomowanych producentów, którzy dają gwarancję produkcji najwyższej jakości. Samo przeprowadzanie zabiegu, czyli wprowadzanie kwasu do danej partii ciała również jest uznawane za bezpieczne, pod warunkiem, że zabieg wykonuje lekarz z dużym doświadczeniem. Zdarza się oczywiście, że kwas hialuronowy może wywołać reakcję alergiczną i po zabiegu pojawia się uczulenie. Natomiast zdarza się to bardzo rzadko. Może także wystąpić kilkudniowy obrzęk, zaczerwienienie, czy stwardnienie preparatu po podaniu, które mija po kilku dniach. Nie jest to jednak groźne i nie pozostawia śladów.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym – czy niosą za sobą jakieś ryzyko?

Kwas hialuronowy jest najbezpieczniejszym z wypełniaczy, bo jak już wspominaliśmy, jest substancją całkowicie naturalną. Wiąże cząsteczki wody, poprawia nawilżenie skóry i regeneruje ją. W takiej sytuacji bezpieczeństwo wybranego zabiegu jest uwarunkowane  wyborem odpowiedniego preparatu, techniki, doświadczonego lekarza i wyeliminowaniem przeciwwskazań. 

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania do wykonywania zabiegu:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • alergia na kwas hialuronowy,
  • aktywne infekcje w okolicach zabiegu,
  • choroba nowotworowa i występowanie torbieli w gruczołach piersiowych,
  • choroby autoimmunologiczne (m.in. nadczynność i niedoczynność tarczycy, zapalenie mięśni, stawów, zapalenia jelit),
  • cukrzyca,
  • zaburzenia związane z krzepliwością krwi,
  • skłonność do powstawania bliznowców.

Skontaktuj się z nami i zapisz się na konsultację u wybitnego specjalisty, międzynarodowego trenera, uczestnika wielu światowych kongresów dr hab. n. med. Wojciecha Maruszy. Zadzwoń już dziś! +48 602 573 788, +48 602 573 716 lub +48 601 357 939.

facebook instagram youtube
open

Ważne informacje dla pacjentów kliniki w związku z pandemią COVID-19! Więcej >>