Kwas hialuronowy i botoks – różnice

Kwas hialuronowy i botoks to dwa pojęcia, które kojarzą nam się z poprawianiem naszej urody. Ale czy wiemy, czym naprawdę się różnią? Jak dobrać zabieg, który najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w naszym organizmie. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w skórze (jedna cząsteczka kwasu potrafi zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody). Dzięki jego obecności możemy się cieszyć odpowiednio nawilżoną, jędrną i gładką skórą. Z upływem lat kwasu hialuronowego ubywa, skóra traci swoją sprężystość, czyli po prostu starzejemy  się. Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego polegają zatem na dostarczeniu preparatu do skóry w takiej ilości, która pozwoli na przywrócenie jej elastyczności. Efekty zabiegu są widoczne od razu, a cera staje się gładka, nawilżona i pozbawiona zmarszczek.

Zobacz teżWolumetria – wypełnianie i modelowanie twarzy

Zabiegi polegające na redukcji zmarszczek są realizowane za pomocą preparatu, który nie stwarza wysokiego ryzyka wystąpienia uczulenia. Opinia ogólna uważa kwas hialuronowy za bezpieczniejszy od botoksu, który wykorzystuje się częściej w przypadku wypełniania zmarszczek dynamicznych. Kwasem hialuronowym uzupełnia się zaś głównie zmarszczki statyczne. Natomiast jest odwrotnie, to właśnie botoks jest zabiegiem łatwiejszym i niosącym za sobą mniej działań niepożądanych. Botoks często nazywany jest zabiegiem lunchowym ze względu na fakt, iż zabieg trwa około 15 minut i praktycznie nie ma po nim śladu. 

Botoks 

Botoks to neurotoksyna, zwana również toksyną botulinową. Wytwarzana jest przez bakterię „Clostridum botulinum” i z powodzeniem jest wykorzystywana w medycynie. Botoks stosuje się  m.in. do leczenia problemów z przykurczem mięśni, tikami, kurczem powiek, zezem, nadpotliwością, w walce z migrenowymi bólami głowy oraz w leczeniu nietrzymaniu moczu.

Zobacz też: Leczenie migreny botoksem. Czy to działa?

Korzystne działanie botoksu w likwidowaniu zmarszczek odkryto pod koniec XX wieku, kiedy to leczono nim skurcze mięśni twarzy. Od tamtej pory cieszy się ogromną popularnością.

Kwas hialuronowy i botoks – różnice dotyczące częstotliwości powtarzania zabiegu!


Główną różniącą między kwasem hialuronowy, a botoksem jest czas utrzymywania się efektu po zabiegu. W związku z tym, że kwas hialuronowy  nie jest wypełniaczem trwałym, z czasem ulega on rozpadowi w tkankach i zabieg należy powtórzyć. Zabiegi przypominające wykonuje się mniej więcej co  12-18 miesięcy.

Zobacz też: Uśmiech dziąsłowy – jak się go pozbyć?

Botoks w skórze utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Podczas zabiegu czasowo paraliżuje się mięśnie, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Zabieg przy użyciu toksyny powinno powtórzyć się 3-4 razy w roku. 

Skontaktuj się z nami i zapisz się na konsultację u wybitnego specjalisty, międzynarodowego trenera, uczestnika wielu światowych kongresów dr hab. n. med. Wojciecha Maruszy. Zadzwoń już dziś! +48 602 573 788, +48 602 573 716 lub +48 601 357 939.

facebook instagram youtube
open

Ważne informacje dla pacjentów kliniki w związku z pandemią COVID-19! Więcej >>