Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej kobiety – jest to bowiem widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny, u wielu osób jest to przyczyna niskiej samooceny, apatii, złego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego. Mimo, że nie da się całkowicie powstrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać. 

Pierwszymi zmarszczkami, jakie w przebiegu starzenia  pojawiają się na skórze, są tak zwane kurze łapki – zmarszczki pod oczami, zmarszczki na czole, czy też bruzdy nosowo-wargowe.  Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż linii fizjologicznego pofałdowania skóry na danym obszarze, czyli linie marionetek, dolina łez, czy worki i doły pod oczami.

Zobacz też: Botox – lekarska pomoc w zwalczaniu pierwszych oznak starzenia się!

Jak powstają powyższe zmiany? Po pierwsze, skóra jest największym organem w organizmie człowieka, który potrzebuje specjalnego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne procesy fizjologiczne czuwające nad zdrowym wyglądem skóry ulegają rozmaitym zaburzeniom – skórna zaczyna „niedomagać”, podobnie jak wiele innych narządów wewnętrznych. Takie zmiany są w pełni naturalne i trzeba się z nimi pogodzić. Dodatkowym czynnikiem, który determinuje rozwój zmarszczek, są wahania poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety, która przechodzi okres menopauzy.

Zobacz też: Usuwanie zmarszczek – jak pozbyć się zmarszczek na czole?

Brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu powoduje, że komórki skóry nie produkują wystarczającej ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej. Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe komórki powstają coraz wolniej i rzadziej, są również słabiej odżywione – wraz z wiekiem ustaje stopniowo tworzenie nowych naczyń krwionośnych, spada również stężenie tlenu w komórkach całego ciała. Skóra nie zawiera również optymalnej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, że w niektórych miejscach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek i uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze szkodzi?

Niekorzystny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną błędów w replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym etapem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują również powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.

facebook instagram youtube
open

Ważne informacje dla pacjentów kliniki w związku z pandemią COVID-19! Więcej >>