Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki to bez wątpienia najgorszy wróg każdej kobiety – jest to bowiem widoczna oznaka starzenia się organizmu. Zmarszczki to nie tylko problem estetyczny, u wielu osób jest to przyczyna niskiej samooceny, apatii, złego samopoczucia i zaniedbywania życia towarzyskiego. Mimo, że nie da się całkowicie powstrzymać procesów starzenia się organizmu, można je skutecznie opóźniać. 

Pierwszymi zmarszczkami, jakie w przebiegu starzenia  pojawiają się na skórze, są tak zwane kurze łapki – zmarszczki pod oczami, zmarszczki na czole, czy też bruzdy nosowo-wargowe.  Następnie uwidaczniają się również linie mimiczne, które przebiegają dokładnie wzdłuż linii fizjologicznego pofałdowania skóry na danym obszarze, czyli linie marionetek, dolina łez, czy worki i doły pod oczami.

Zobacz też: Botox – lekarska pomoc w zwalczaniu pierwszych oznak starzenia się!

Jak powstają powyższe zmiany? Po pierwsze, skóra jest największym organem w organizmie człowieka, który potrzebuje specjalnego traktowania. Wraz z upływem lat, naturalne procesy fizjologiczne czuwające nad zdrowym wyglądem skóry ulegają rozmaitym zaburzeniom – skórna zaczyna „niedomagać”, podobnie jak wiele innych narządów wewnętrznych. Takie zmiany są w pełni naturalne i trzeba się z nimi pogodzić. Dodatkowym czynnikiem, który determinuje rozwój zmarszczek, są wahania poziomu hormonów płciowych w organizmie kobiety, która przechodzi okres menopauzy.

Zobacz też: Usuwanie zmarszczek – jak pozbyć się zmarszczek na czole?

Brak stabilizacji w wydzielaniu estrogenu powoduje, że komórki skóry nie produkują wystarczającej ilości kolagenu – włóknistego białka, odpowiedzialnego za elastyczność tkanki skórnej. Zaburzeniom ulegają również procesy regeneracyjne – nowe komórki powstają coraz wolniej i rzadziej, są również słabiej odżywione – wraz z wiekiem ustaje stopniowo tworzenie nowych naczyń krwionośnych, spada również stężenie tlenu w komórkach całego ciała. Skóra nie zawiera również optymalnej ilości innego białka strukturalnego – elastyny, a także substancji nawilżających, np. kwasu hialuronowego. Wszystko to powoduje, że w niektórych miejscach staje się niewystarczająco napięta, co objawia się tworzeniem zmarszczek i uwidacznianiem linii mimicznych.

Co jeszcze szkodzi?

Niekorzystny wpływ na skórę ma promieniowanie ultrafioletowe, które jest przyczyną błędów w replikacji materiału genetycznego, która jest początkowym etapem tworzenia nowych komórek. Poza tym, szkodliwe działanie wykazują również powszechnie występujące zanieczyszczenia powietrza, na przykład dym papierosowy lub kwasowe tlenki.

facebook instagram youtube