Leczenie bruksizmu
Jak leczyć bruksizm z użyciem Botoksu czyli oczyszczonej toksyny botulinowej A? Przez ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych lub gruczołów potowych. Lekarz podaje niewielką ilość preparatu, która czasowo blokuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe powodując rozluźnienie poszczególnych mięśni twarzy, czy też blokadę gruczołów potowych. Efektem zabiegu jest czasowa likwidacja zmarszczek mimicznych jak również zapobieganie pogłębiania się zmarszczek.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to nadmierna i mimowolna nadaktywność mięśni żwaczy, która prowadzi do coraz mocniejszego zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Przy bruksizmie zmienia się nasz owal twarzy, który staje się ciężki i kwadratowy. Oprócz skutków wizualnych są również zdrowotne ponieważ ścieramy zęby, odkrywają się korzenie zębowe, pojawiają się bóle stawów skroniowo-żuchwowych, migreny, napięcia karku, bóle pleców, czy problemy ze słuchem. Przyczyny powstawania bruksizmu są różnorodne i indywidualne.
Jak działa Botoks na bruksizm leczenie?
Lekarz podczas zabiegu za pomocą iniekcji wprowadza toksynę botulinową w mięśnie żwacze. Powoduje to rozluźnienie mięśni i zapobiega ich nadreakcji. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu ułoży plan zabiegu dostosowany indywidualnie do potrzeb Twojej twarzy dobierając odpowiednia ilość toksyny botulinowej. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca w mięsień żwacz podaje botoks za pomocą cienkiej igły. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta. Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Zalicza się do kategorii „zabiegów lunchowych” ponieważ nie zostawia praktycznie żadnych śladów. Zabieg nie jest bolesny. W miejscu podania preparatu czuć lekkie ukłucia i rozpieranie.
Jak postępować po zabiegu?
Zabieg jest bezpieczny i nie pozostawia śladów. Zdarza się zaczerwienie, które ustępuje po około godzinie. Należy pamiętać, że przez kolejne kilka tygodni nie rekomenduje się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.
Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu?
Efekt uzyskuje się w ciągu około tygodnia po zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt i jak często należy powtarzać procedurę?
Efekt zabiegu z użyciem Botoksu utrzymuje się od sześciu do ośmiu miesięcy. Zabieg dobrze jest powtarzać gdyż czas działania jak również odstępy między kolejnymi zabiegami wydłużają się. Po upływie czasu działania preparatu mięśnie żwacze znów zaczną pracować normalnie, a my zdecydowanie odczujemy wzmocniony nacisk w szczęce.
Czy są jakieś skutki uboczne?
Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Botoksu?
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem botoksu są: ciąża, stosowanie antybiotyków, stany grypowe, zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna).
Czy zabieg ostrzykiwania Botoksem jest propozycją dla Ciebie?
Na całym świecie kliniki wykorzystują botoks do zabiegów medycyny estetycznej od 2002, a od przeszło 20 lat stosowany jest w innych dziedzinach medycyny. Botoks jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metoda spłycania zmarszczek wykorzystująca toksynę botulinową typu A należy do najbezpieczniejszych w wachlarzu zabiegów jakie daje nam medycyna estetyczna. Działa wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu. Powtarzanie zabiegu ostrzykiwania nie skutkuje sumowaniem dawek w organizmie.
Jeżeli Twoim problemem jest bruksizm, wystarczy kilkanaście minut w gabinecie lekarskim i możesz się go pozbyć!