Kwas hialuronowy – bezpieczny w rękach wykwalifikowanego lekarza!
Zazwyczaj wstrzyknięty kwas hialuronowy jest dobrze tolerowany przez każdego człowieka. Jest to bowiem naturalny składnik ludzkiej skóry. Trudno więc mówić tutaj o bezpośrednich skutkach ubocznych stosowania kwasu hialuronowego. Co innego jednak gdy weźmiemy pod uwagę stan zdrowia pacjenta lub sam zabieg, warunki w jakich jest on wykonywany i przez kogo jest wykonany.
Obecnie kwas hialuronowy (HA) stosuje się zarówno w celu polepszenia stanu skóry, jak i w celu leczenia niektórych chorób układu ruchu. W sposób naturalny występuje on w naszej skórze, stawach a nawet oczach. Mimo, iż jest to naturalny składnik ciała, zdarzają się przypadki wystąpienia niepożądanych skutków jego zastosowania.
Zobacz też: Na czym dokładnie polega wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
Skutki uboczne uzależnione są przede wszystkim od stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia pacjenta, któremu został podany kwas hialuronowy. W przypadku osłabienia organizmu, wystąpienia niezdiagnozowanych chorób, alergii a nawet przeziębienia, istnieje większe ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków takiej terapii.
Na pojawienie się pewnych komplikacji wpływa również sposób podania preparatu, sposób dezynfekcji skóry, a także dobór preparatu. Zdarza się, że kwas hialuronowy jest podrabiany w Chinach czy Korei. Istotne jest również doświadczenie lekarza i czystość gabinetu.
Kwas hialuronowy – skutki uboczne!
Kwas hialuronowy stosuje się w celu wygładzania zmarszczek, poprawienia konturów twarzy, modelowania ust, nawilżenia skóry, a także pobudzenia jej naturalnych procesów regeneracji. Wstrzyknięty w tym celu preparat zawierający HA zwykle nie powoduje żadnych nieprawidłowości. Niemniej bezpośrednio po zabiegu możliwe jest wystąpienie lekkiego zaczerwienienie i opuchnięcia skóry w miejscu zastrzyku.
Zobacz też: Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej – co warto wiedzieć?
W niektórych przypadkach tym objawom mogą również towarzyszyć krwiaki, mniejsze zasinienia skóry. Niekiedy po wstrzyknięciu preparatu pacjenci skarżą się również na niewielkie przebarwienia skóry oraz na odczuwanie swędzenia w miejscu wkłucia igły.
Kwas hialuronowy jest jednym z preparatów stosowanych do leczenia chorób, w tym między innymi do terapii choroby zwyrodnieniowej stawów. W tych przypadkach jednorazowa dawka wstrzykniętego kwasu jest zdecydowanie większa, aniżeli w przypadku zabiegów estetycznych. Może to powodować występowanie pewnych skutków ubocznych. Natomiast w medycynie estetycznej podajemy go w znacznie mniejszych dawkach, niż w ortopedii, przez co zabieg jest bardziej bezpieczny.
Zobacz też: Powiększanie ust kwasem hialuronowym – na co uważać?
Pamiętajmy zatem, że o braku powikłań decyduje dobry preparat, odpowiednia dezynfekcja przed zabiegiem, czysty gabinet i doświadczone ręce lekarza.
Skontaktuj się z nami i zapisz się na konsultację u wybitnego specjalisty, międzynarodowego trenera, uczestnika wielu światowych kongresów dr hab. n. med. Wojciecha Maruszy. Zadzwoń już dziś! +48 602 573 788, +48 602 573 716 lub +48 601 357 939.